Saved Bookmarks
| 1. |
Anhydrous AlCl_(3) is covalent. From the date given below , predict whether it would remain covalent or became ionic in aqueous solution (Ionizatiion energy for AlCl_(3) = 5137 kJ mol^(-1), Delta H_("hydration") for Al^(3+) = - 4665 kJ mol^(-1), DeltaH_("hydration") forCl^(-)= - 381 KJ mol^(-1)). |
|
Answer» SOLUTION :`AlCl_(3) (S) + aqto AlCl_(3) (aq)^(3+) (aq) + 3Cl^(-) (aq)` Total ENERGY released on hydration of 1 MOLE of `Al^(3+)` ions and 3 MOLES of `Cl^(-)` ions `= 4665+3xx381 KJ = 5808 mol ^(-1)` Energy required for ionization= 5137 kJ `mol^(-1)` As energy released is greater than the ENERG required the compound will ionize in aqueous solution . |
|