1.

Anorganiccompoundcontains C = 16.27%, H = 0.677%, CI = 72.2% and O=10.8%. Its molecular mass is 147.5 amu. Find its molecular formula.

Answer»

Solution :Determination of EMPIRICAL formula : Percentage of oxygen `= 100 - (16.27 + 0.677 + 72.2) = 10.8`
`therefore` The empirical formula of the given compound as CALCULATED in the table given ahead is `C_2HCl_3O`. CALCULATION of molecular formula
Empirical formula mass `=(12.01 xx 2) + 1.008 + (35.45 xx 3) + 16.0 = 147.4`
Molecular mass (given) = 147.5

`therefore n=("Molecular mass")/("Empirical formula mass") = 147.5/147.4 =1`
`therefore` Molecular formula `=1 xx` Empirical formula
`= 1 xx C_(2)HCl_(3)O`
`=C_(2)HCl_(3)O`
Hence, the molecular formula of the given compound is `C_(2)HCl_(3)O`.


Discussion

No Comment Found