| 1. |
Answer all the questions quick |
|
Answer» 1. No. of hydrogen ATOMS in one MOLE of H₂ 2 x 6.022 x 10²³ = 12.044 x 10²³ atoms __________________________________________________________ 2. Molar mass of Cu = 63.5 G/mol No. of moles of Cu in 0.3175 g is: 0.3175.63.5 = 0.005 moles No. of atoms = 0.005 x 6.022 x 10²³ = 30.11 x 10²⁰ atoms __________________________________________________________ 3. Volume of 1 mole of CH₄ = 22.4 L (it is a standard value BRO) as you KNOW, 1 mole of methane contains: 6.022 x 10²³ molecules __________________________________________________________ 4. No. of moles of methane = 25/16 = 1.5625 No. of molecules = 1.5625 x 6.022 x 10²³ = 9.409375 x 10²³ molecules No. of C atoms = 1 x 1.5625 x 6.022 x 10²³ = 9.409375 x 10²³ atoms No. of H atoms = 4 x 1.5625 x 6.022 x 10²³ = 37.6375 x 10²³ atoms __________________________________________________________Please mark me brainliest |
|