1.

Answer fast plzz brain list answer needed​

Answer»

Answer:

distanceS

1

=10km,speed v

1

=6km/hr

time taken T

1

=

v

1

S

=

6

10

=1.67hr

distanceS

2

=20km,speed v

2

=15km/hr

time taken T

2

=

v

2

S

=

15

20

=1.33hr

total time taken T=T

1

+T

2

=1.67+1.33=3hr

average speed=

total time taken

total distance travelled

=

3

30

=10km/hr



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions