Saved Bookmarks
| 1. |
Applying Bhor's model when electron in H atom comes from n = 4 to n = 2, calculate the wavelength of the line. In this process, write whether energy is released or absorbed. Also write the range of radiation (R_(H) = 2.18 xx 10^(-18)J, h = 6.63 xx 10^(-34) J) |
|
Answer» For H-atom, Z = 1 N = 4 or n= 2 means `n_(2) = 4, n_(1) = 2` Calculate `lamda` |
|