1.

Aspirin (acetyl salicyclic acid, molar mass 180 g "mol"^(-1)) used as analgesic has pK_(a) value of 2. Two tablets of aspirin eachweighing 90 mg are dissolved in 100 mL of water. The pH of the solution is

Answer»

0.5
`1.0`
`2.0`
`4.0`

SOLUTION :Aspirin is a weak ACID. Hence, its pH is given by
`pH=(1)/(2)[pK_(a)-log c]`
Here, `c=2xx0.09 g "in " 100 ML = 1.8 g L^(-1)`
`=(1.8)/(180)M=0.01 M`
`:. pH=(1)/(2) [2-log 0.01]=(1)/(2)[2-(-2)]=2`


Discussion

No Comment Found