1.

Assume that 4g of I_(2) are allowed to react with 4g of Mg metal according to the following equation Mg+I_(2) rarr MgI_(2) Which is the limiting reagent in the reaction ?

Answer»


Solution :The chemical EQUATION is :
`underset(24g)(Mg)+underset(underset(=254g)(2xx127))(I_(2))rarrMgl_(2)`
24 G of Mg metal require `I_(2) = 254 g`
4 g of Mg metal require `I_(2)=((254g))/((24g))XX(4g)=42.3g`
But `I_(2)` actually available = 4g
`:. I_(2)` is the limiting reactant.


Discussion

No Comment Found