1.

Assuming complete dissociation, calculate the pH of the following solutions : (a)0.003 M HCl , (b)0.005 M NaOH , (c)0.002 M HBr , (d)0.002 M KOH

Answer»

SOLUTION :(a)pH of 0.003 M HCl : Complete ionization of HCl, then solution ,
[HCl]=`[H^+]`= 0.003 M = `3.0xx10^(-3)` M
pH =-log `[H^+]`
`=-log (3.0xx10^(-3))={log 3.0+log 10^(-3)}`
=-(0.4771-3.0)=-(-2.5229)
=+2.5229 `approx` 2.52
(B)pH of 0.005 M NaOH : NaOH is a strong BASE , its complete ionization occurs
`[OH^-]`=[NaOH ] =0.005 M = `5.0xx10^(-3)` M
So, pOH = -log `[OH^-]`
`=-log (5.0xx10^(-3))=-(log 5+ log 10^(-3))`
=-0.6990-3.0)=-(-2.3010)
=+2.3010
Now, pH = 14.0-pOH
=14.0- 2.3010
=11.6990 `approx` 11.70
(c)pH of 0.002 M HBR : HBr is strong acid and 100% ionization occur,
`[HBr]=[H^+]=0.002 M = 2.0xx10^(-3)` M
`therefore` pH=-log `[H^+]`
`=-log (2.0xx10^(-3))=-{log 2.0 + log 10^(-3)}`
=-(0.3010-3.00)=-(-2.6990)
=+2.699 `approx` 2.70
(d) pH of 0.002 M KOH : KOH is strong base and complete ionization in solution,
`[OH^-]=[KOH]=0.002 M =2.0xx10^(-3)` M
pOH = -log `[OH^-]`
`=-log (2.0xx10^(-3))`
`=[log 2.0 + log 10^(-3)]`
=-{0.3010 -3.0} = -(-2.6990)
=+2.6990
pH = 14.0-pOH = 14.0-2.699
=11.3010 `approx` 11.30


Discussion

No Comment Found