1.

Assuming Delta H^(0) and Delta S^(0) do not change with temperature the boiling point of liquid ''A'' (the thermodynamics data given below) is

Answer»

300K
13K
150K
50K

Solution :`Delta S = 100JK^(-1) MOL^(-1), Delta H_("ext") = Delta H_(G) - Delta H_(L)`
`100- (-130) = 30kJ`
`T = (30 xx 1000)/(100) = 300 ( :. T = (Delta H)/(Delta S))`


Discussion

No Comment Found