1.

Assuming fully decomposed, the volume of CO_(2) released at N.T.P on heating 9.85 g of BaCO_(3) (Atomic mass of Ba = 137) will be :

Answer»

0.84 L
2.24 L
4.06 L
1.12 L

Solution :`{:(BaCO_(3),OVERSET("Heat")(rarr),BaO+CO_(2)),(137+12+48,,22.4L),(=197g,,(22.4)/(197)xx9.85),(=9.85g,,=1.12L):}`


Discussion

No Comment Found