1.

Assuming ideal behaviour, calculate Boyle's law constant for each of the following gase at 25^(@)C a. 10g of O_(2) in 2 L container b. 8g of CH_(4) in 5 L container

Answer»

Solution :Boyle's law constant is GIVEN by PRODUCT of PV at a given temperature.
Now. PV=nRT
a. 10g of `O_(2)=10//32` mol
THUS, PV`=(10xx0.0831xx298.15)/(32)=7.74`L bar
(B). 18g of `CH_(4)=8//16=0.5` mol
thus `PV=0.5xx0.0831xx298.15=12.38` L bar


Discussion

No Comment Found