Saved Bookmarks
| 1. |
Assuming that a 10m high structure is observed from a distance od 20m. what is the size of image in a pin hole camera ? assume that the distance between the lens and imaging plane is 17mm. |
|
Answer» Answer: The size or HEIGHT of the image in pin hole CAMERA is 8.5 MM. Step-by-step explanation: Given data: Height of the structure, h₁ = 10 m Distance of the structure from the camera lens, d₁ = 20 m Distance between the lens and the imaging plane, d₂ = 17 mm = 17/1000 m = 0.017 m To find: size or height of the image, h₂. We know, (Distance of the object)/(distance of the image) = (Height of the object)/(height of the image) ∴d₁ / d₂ = h₁ / h₂ or, h₂ = (h₁ * d₂) / d₁ or, h₂= (10 * 0.017) / 20 or, h₂ = 0.017 / 2 = 0.0085 m or, h₂ = (0.0085 * 1000) mm = 8.5 mm |
|