1.

Assuming the same pressure in each, case, calculate the mass of hydrogen required to inflate a balloon to a certain volume at 100^(@)C if3.5 g He is required to inflate the balloon to half the volume at 25^(@)C. (At masses H=1, He=4).

Answer»

Solution :Volume of 3.5 g He at `25^(@)C` and pressure P,
`V=(nRT)/(P)=(w)/(M)(RT)/(P)=(3.5)/(4)xx(Rxx298)/(P)`
To FILL the BALLOON with `H_(2)` to double this volume means volume of `H_(2)`=V, T=373 K. Hence,
`2V=(w)/(M)(RT)/(P)=(w)/(2)xx(Rxx373)/(P)`
DIVIDING (ii) by (i) we get `2=(wxx373)/(2)xx(4)/(3.5xx298) "or" w=2.796%" g"`


Discussion

No Comment Found