1.

Assuming the water vapour is an ideal gas, the internal energy change (Delta U) when 1 mole of water is vapourised at 1 bar pressure and 100^(@)C(given molar enthalpy of vapourisation of watyer at 1 bar and 373 K = 41 kJ mol^(-1) and R = 8.3 J mol^(-1)K^(-1)) will be

Answer»

`3.7904 kJ"mol"^(-1)`
`37.904 kJ"mol"^(-1)`
`41.00 kJ"mol"^(-1)`
`4.100 kJ"mol"^(-1)`

Solution :`H_(2)O(l) to H_(2)O(g)`
`DELTAG = 41 kJ mol^(-1)`
`DELTAH = DeltaU + Deltan_(g)RT`
`Deltan_(g) = 1`
`41 = DeltaU + 1 xx 8.3 xx 10^(-3) xx 373`
`41 = DeltaU + 3.096`
`DeltaU = 41 - 3.096 = 37.904 kJ mol^(-1)`.


Discussion

No Comment Found