Saved Bookmarks
| 1. |
At 100 ^(@) C the vapour pressure of a solution containing 6.5 g a solute in 100 g water is 732mm.IfK_b =0.52, the boiling point of this solution will be |
|
Answer» ` 102 ^(@)C` `W _(2) = 65G` `W_(1) = 100g` ` K _(B ) =0.52` `(Delta P )/( P ^(@)) = (W_(2) M _(1))/( M _(2) W _(1))` `(760 - 732)/(760)= (6.5 xx 18)/(m _(2) xx 100)` `M _(2) = 31.75 ` `Delta T _(b ) = K _(b) . m = (0.52 xx 6.5 xx 1000)/( 31. 75 xx 100) = 1. 06` `T _(b) - 100 =1. 06` `T _(b) = 100 + 1.06 = 101. 06 ~~ 101^(@)C` |
|