1.

At 1000 K in 0.654 L vessel CaCO_(3(s)) is taken. CaCO_(3(s)) hArrCaO_((s)) + CO_(2(g)), the equilibrium constant is 3.9 xx 10^(-2) bar. Find the weight of CaO at equilibrium. (Ca=40 , C=12, O=16)

Answer»

SOLUTION :`3.07xx10^(-4)` MOL and 0.0172 G CAO


Discussion

No Comment Found