1.

At 200^(@) C PCl_(5) dissociates as follow , PCl_(s(g)) hArr PCl_(3(g)) + Cl_(2(g)) . It was found that the equilibrium vapour. are 62 times as heavy as hydrogen. The degree of dissociation of PCl_(5) at 200^(@) C is nearly.

Answer»

0.1
0.42
0.5
0.68

Solution :`ALPHA=(M-m)/(m(n-1))`
`m=2 XX 62=124 IMPLIES alpha=(208.5 -124)/(124)=0.68`
`1-alpha=68%`


Discussion

No Comment Found