Saved Bookmarks
| 1. |
At 25^(@)C and 760 mm of Hg pressure, a gas occupies 600 mL volume. What will be its pressure at a height where temperature is 10^(@)C and volume of the gas is 640 mL ? |
|
Answer» Solution :`{:("Initial conditions","Finalconditions"),(P_(1)=760 mm,P_(2)=?),(V_(1)=600 mL,V_(2)=640 mL),(T_(1)=25^(@)C=298 K,T_(2)=10^(@)C=283 K):}` APPLYING gas equation (COMBINED gas LAW), `(P_(1)V_(1))/(T_(1))=(P_(2)V_(2))/(T_(2))=((760 mm)(600 mL))/(298 K)=(P_(2)(640 mL))/(283 K)` or`P_(2)=676.6" mm"` |
|