1.

At 25^(@)C and 760 mm of Hg pressure a gas occupies 600 mL volume. What will be its pressure at a height where temperature is 10^(@)C and volume of the gas is 640 mL.

Answer»

<P>

Solution :Value of gases as follows
Initial temperature `(T_(1))=25^(@)C+273=298 K`
At High temperature `(T_(2))=10^(@)C+273=283 K`
Initial VOLUME `(V_(1))=600 ml`
High volume `(V_(2))=640 ml`
Initial Pressure `(p_(1))=760` mm of HG.
High Pressure `(p_(2))=(?)`
`(p_(1)V_(1))/(T_(1))=(p_(2)V_(2))/(T_(2)) ""`.....(Combined GAS law)
`p_(2)=(("760 mm Hg")(600 mL))/((298 K))XX((283 K))/((640 mL))`
= 676.634 mm Hg `~~ 676.3` mm Hg.


Discussion

No Comment Found