1.

At 25^(@)C, the combustion of 1 mol of liquid benzene, the heat of reaction at constant pressure is given by C_(6)H_(6)(l) + 7/2O_(2)(g) to 6 CO_(2)(g) + 3H_(2)O(l) Delta H = -780.980 cal Calculate the heat of reaction at constant volume.

Answer»

780.086kcal
`-782.470` kcal
`-390.043` kcal
390.043 kcal

Solution :`DELTAH = DELTAU + Deltan_(g) RT`
`Deltan_(g) = 6-7/2 = 2.5`
`DeltaU = DeltaH - Deltan_(g)RT`
` = -780980 -(2.5) xx 2 xx 298`
` = -782470` CAL
or = -782.470 kcal


Discussion

No Comment Found