Saved Bookmarks
| 1. |
At 25^@ C, the dissociation constant of NH_4 OH is 2 xx 10^(-5). If the molar concentration of NH_2 OH is 0.2 M, calculate the proton concentration of aqueous ammonia solution. |
|
Answer» SOLUTION : `K_b=` Dissociation constant of BASE `= 2 XX 10^(-5) C = `Concentration of base `= 2xx 10^(-1)` `[OH^(-) ]= sqrt(K_b C) =sqrt(2 xx 10^(-5) xx 2 xx 10^(-1) ) = 2 xx 10^(-3) M` `[H^(+) ]=K_(w) // [OH^(-) = 1 xx 10^(-14) // 2 xx 10^(-3) = 5xx 10^(-12) M` |
|