1.

At 25^(@)C, the solubility product of Mg(OH)_(2) is 1.0xx10^(-11). At which pH will Mg^(2+) ions start precipitating in the form of Mg(OH)_(2) from a solution of 0.0001 M Mg^(2+) ions ?

Answer»

11
8
9
10

Solution :`K_(SP) `for `Mg(OH)_(2)=[Mg^(2+)][OH^(-)]^(2)`
`:. 1.0xx10^(-11)=(0.001)[OH^(-)]^(2)`
or `[OH^(-)]^(2)=10^(8) or [OH^(-)]=10^(-4)`
i.e, `pOH=4 or pH = 10`


Discussion

No Comment Found