1.

At 27^@ C, a closed vessel contains a mixture of equal weights of helium (mol. wt. = 4 ), methane (mol. wt. =16) and sulphur dioxide (mol. wt = 64). The pressure exerted by the mixture is 210 mm. If the partial pressures of helium, methane and sulphur dioxide are P_(1), P_(2) and P_(3) respectively, which one of the following is correct ?

Answer»

`P_(3) GT P_(2) P_(1)`
`P_(1) gt P_(2) gt P_(3)`
`P_(1) gt P_(3) gt P_(2)`
`P_(2) gt P_(3) gt P_(1)`

Answer :A


Discussion

No Comment Found