Saved Bookmarks
| 1. |
At 27^(@)C and one atmospheric pressure, a gas has volume V. What will be its volume at 177^(@)C and a pressure of 1.5 atmosphere ? |
|
Answer» SOLUTION :`{:("Initial conditions","FINAL conditions"),(V_(1)=V,V_(2)=?),(P_(1)=atm,P_(2)=1.5" atm"),(T_(1)=273+27=300 K,T_(2)=273+177=450 K):}` APPLYING gas EQUATION, we have `(1xxV)/(300)=(1.5xxV_(2))/(450):. V_(2)=(1xxVxx450)/(300xx1.5)=V:. "Volume of the gas"=V` |
|