1.

At 27^@Ctwo moles of an ideal monatomic gas occupies a volume V. The gas expands adiabatically to a volume 2V. Calculatethe work done by the gas during the process. (R = 8.31 J/mol K)

Answer»

Solution :According to FIRST law of THERMODYNAMICS,
`DELTAQ = DeltaU + Deltaw ` andasfor adiabaticchanges`DeltaQ=0` ,
` Delta=-DeltaU = 2767.23 J`


Discussion

No Comment Found