1.

At 298 K, K_(p) for the reaction NO_(2) O_(4(g)) hArr 2NO_(2(g))is 0.98. Predict whether the reaction is spontaneous or not.

Answer»

<P>

Solution :For the reaction, `N_(2) O_(4(g)) HARR 2NO_(2(g)) , K_(p) = 0.98`
As we know `Delta_(r) G^( Theta ) = -2.303 "RT logK"_(p)`
Here, `K_(p), = 0.98`
i.e., `K lt 1` therefore, `Delta_(r) G^( Theta )` is positive, hence the reaction is non-spontaneous.


Discussion

No Comment Found