1.

At 298K 10 litres of N, at 0.96 alm is added to 32 litres of an evacuvated polythene bag, Subsequently enough O_2 is pumped into the bag at 298K. Now if the total pressure is 0.990 atm, partial pressure of O_2

Answer»

0.69 ATM
0.32 atm
0.495 atm
0.5 atm

Solution :`P_(N_2)` in `32` lit bag : `P_1V_1 = P_2V_2`
`implies P_2 = (10 XX 0.96)/(32) = 0.3`
Final PRESSURE = `0.99 ` atm.
`implies P_(O_2) = 0.99 - 0.3 = 0.69 atm`.


Discussion

No Comment Found