1.

At 33^(@)C, g of gas occupies 250 cm^(2) under normal pressure. What would be its volume if the temperature is increased to 54^(@)C at the same pressure.

Answer»

Solution :`v_(1)=250 cm^(3), T_(1)=33^(@)C=273=306K, V_(2)=? T_(2)=54^(@)C=273=327K`
`(V_(1))/(T_(1))=(V_(2))/(T_(2)) or V_(2)=(V_(1)T_(2))/(T_(1))=(250xx327)/(306)`
`:. V_(2)=267*156 cm^(3)`


Discussion

No Comment Found