1.

At 33K , N_(2)O_(4) is fifty percent dissociated Calculate the standard free energy change at this temperature and at one atmosphere.

Answer»

Solution :T=33 K
`N_2O_4 hArr 2NO_2`
Initial concentration 100%
Concentration dissociated 50%
Concentration REMAINING at EQUILIBRIUM 50% - 100%
`K_(eq)=100/50=2`
`DeltaG^0`=-2.303 RT log `K_(eq)`
`DeltaG^0`=-2.303 X 8.314 x 33 x log 2
`DeltaG^0=-190.18 "J mol"^(-1)`


Discussion

No Comment Found