Saved Bookmarks
| 1. |
At 500 K, equilibrium constant, K_(c), for the following reaction is 5. (1)/(2) H_(2) (g) + (1)/(2) I_(2) (g) hArr HI(g) What would be the equilibrium constant K_(c) for the reaction, 2 HI (g) hArr H_(2) (g) +I_(2) (g) ? |
|
Answer» 0.04 `:. ` For `H_(2) + I_(2) hArr 2 HI, K = 5^(2) = 25` For reverse REACTION, `2HI hArr H_(2)+I_(2). K = (1)/(25) = 0.04`. |
|