Saved Bookmarks
| 1. |
At 500 K, equilibrium constant, K_c for the following reaction is 5. 1/2H_(2(g)) + 1/2I_(2(g)) hArr HI_((g)) What would be the equilibrium constant K_c for the reaction :2HI_((g)) hArr H_(2(g)) + I_(2(g)) |
|
Answer» 0.04 `K_c="[HI]"/([H_2]^(1/2)[I_2]^(1/2))=5`. THUS, for the reaction, `2HI_((g)) hArr H_(2(g)) + I_(2(g))` `K_(c_1) = ([H_2][I_2])/[HI]^2=(1/K_c)^2 =(1/2)^2=1/25`=0.04 |
|