1.

At 500K, K_(P)=2.4 xx 10^(-2) atm for the reaction, 2NOCl(g) Leftrightarrow 2NO(g)+Cl_(2) (g). Calculate K_(C) at the same temperature.

Answer»

<P>

SOLUTION :EQUILIBRIUM constant are related as `K_(c)=K_(p)//(RT)^(trianglen) trianglen=2+1-(2)=1 and R=0.0821" L-atm K"^(-1) mol^(-1)`
Equilibrium constant interms of concentration
`K_(c)=2.4 XX 10^(-2) //(0.082 xx 500)=5.845 xx 10^(-4) mol L^(-1)`.


Discussion

No Comment Found