1.

At 540 K, 0*10mol of PCl_(5) are heated in a 8*0L flask. The pressureof the equilibrium mixture is found to be 1*0 atm. Calculate K_(p) and K_(c) for the reaction .

Answer»

Solution :` {: (,PCl_(5),hArr,PCl_(3) ,+,Cl_(2),), (" INTIAL" ,0*1 "MOL",,,,,),("At eqm.",0*1-x,,x,,x,"Total no. of moles at eqm . "= 0*1+x):}`
` PV = nRT , i.e., n=(PV)/(RT)= (1xx8)/(0*0821 xx540 )= 0*18`
` :. 0*1 + x 0*18 or x = 0*08:.K_(c) = ((0*08 //8) (0*08//8))/(0*02 //8) = 0*04`
` K_(p) = K_(c) (RT)^(Delta n )= 0*04 (0*821 xx540 )^(1) = 1*77 `


Discussion

No Comment Found