1.

At 627^(@) and one atmosphere pressure, SO_(3) is partially dissociated into SO_(2) and O_(2) as SO_(3) (g) hArr SO_(2) (g) + 1/2 O_(2) (g) The density of the equilibrium mixture is found to be 0*925 g L^(-1) . Calculate the degree of dissociation of SO_(3)under the given conditions.

Answer»

Solution :Observed molar mas can be aclculated from the given density as follows :
`PV = nRT = w/M RT`
or `M _(obs) = (wRT)/(VP) = (d RT)/P= (0*925 gL^(-1) xx 0*0821" L atm "K^(-1) mol^(-1) xx (627 + 273) K )/(1 " atm")`
` 68*35 " gmol"^(-1)`
Theoretical molar mass of `SO_(3) (g) HARR ( M_("theoretical"))=32 + 48 = 80" gmol"^(-1)`
If `alpha` is the degree of dissociation,
`{:(,SO_(3)(g),hArr,SO_(2)(g),+,1/2O_(2)(g)),(" Initial moles",1,,0,,0),("At equilibrium ",1-alpha,,alpha,,1/2alpha):}"Total"=1+alpha/2`
Theoretical `V.D. (D) alpha 1/V(V=" Molar volume ")`
` "Volume of " (1+alpha/2) " moles i.e.", " volume after dissociation "=(1+alpha/2) V`
`:. "Observed V.D. (d) " alpha1/((1+alpha/2)V)`
`:. D/d = 1 + alpha/2 or alpha = 2 ((D-d)/d)`
or `alpha = 2 ((M_("theoretical" )-M_("observed"))/(M_("observed")))= 2((80-68*35)/(68*35))= 0*3409`


Discussion

No Comment Found