1.

At 700 K H_2 and I_2 with reaction H_(2(g)) + I_(2(g)) hArr 2HI_((g))in K_c = 57.0. At t time [H_2]_t = 0.1 M, [I_2]_t = 0.2 M and [HI]_t = 0.40. After t timereaction proceed in which direction ?

Answer»

Solution :`{:("Equilibrium reaction :",H_(2(g)) + , I_(2(g)) HARR , 2HI_((g))),("Concentration at t time :",0.10 M, 0.02 M , 0.40 M):}` At t time the reaction quotient `Q_c`,
`Q_c=[HI]^2/([H_2][I_2])=(0.4)^2/((0.1)(0.2))`=8.0
Thus, `Q_c`(8.0) `lt K_c` (57.0)
The VALUE of `Q_c` is LESS, so reaction will proceed in the direction of the product (forward reaction) till the value of `Q_c` is EQUAL to `K_c` (57.0). The reaction is continue.


Discussion

No Comment Found