1.

At 700K, the equilibrium constant K_(p), for the reaction 2SO_(3(g))hArr2SO_(2(g))+O_(2(g)) is 1.8xx10^(-3) atm. The value of K_(c) for the above reaction at the same temperature in moles per litre would be

Answer»

<P>`1.1xx10^(7)`
`6.2xx10^(-7)`
`3.1xx10^(-5)`
`9.3xx10^(-7)`

Solution :`K_(p)=K_(c)(RT)^(DELTAN),Deltan=3-2=1`
`1.8xx10^(-3)=K_(c)(0.0832xx700)^(1),`
`K_(c)=(1.8xx10^(-3))/(0.0832xx700)=3.09xx10^(-5)`


Discussion

No Comment Found