1.

At a certain temperature and total pressure of 10^5 Pa ,iodine vapour contains 40% by volume of iodine atoms. Calaulate K_p for the equilibrium, 1_2(g)iff2I(g).

Answer»

Solution :Percentage by VOLUME of gaseous iodine atoms=`40%`
`therefore` Mole fraction of gaseous iodine ATOME =`40/100`
`therefore` Partial pressure of gaseous iodine atome= `40/100xx10^5Pa=0.4xx10^5Pa`
Partial pressure of gaseous `I_2=0.6xx10^5 PA`
`therefore K_p=P_I^2/P_(I_2)=(0.4xx10^5)^2/(0.6xx10^5)=2.67xx10^4Pa`


Discussion

No Comment Found