1.

At a certain temperature and total pressure of 10^5 Pa, iodine vapour contains 40% by volume of I atoms I_(2(g)) hArr 2I_((g)) . Calculate K_p for the equilibrium.

Answer»

Solution :At equilibrium total pressure = `10^5` Pa
Partial pressure`prop` Percentage by volume of gas,
CONCENTRATION of atom of I= 40% by volume
`THEREFORE p_1`=40% of (Total pressure)
`=(10)^5 (40//100)=0.40xx10^5` Pa
`p_(I_2)`= 60% of `10^5 =10^5 xx 0.60`
`=0.60xx10^5` Pa
Equilibrium reaction = `I_(2(g)) hArr 2I_((g))`
`therefore K_p=(p_I)^2/(p_(I_2))=(0.40xx10^5)^2/(0.60xx10^5)= 0.2667xx10^5`
`=2.667xx10^4` Pa


Discussion

No Comment Found