1.

At a certain temperature and total pressure of 10^(5) Pa. iodine vapours conatain 40% by volume of idine atoms in the equilibrium I_(2)(g) hArr 2I(g) Calculate K_p for the equilibrium.

Answer»

Solution :According to availabel data:
Total PRESSUE of equilibrium misture `=10^5pa`
Partial pressure of iodine molecules `(I_2) = (60)/(100) xx (10^5 Pa) = 0.6 xx 10^(5)` Pa
`I_(2)(g) hArr 2I(g)`
`(0.6 xx 105 pa) (0.4 xx 105 Pa)`
`K_(p) = (P_I^2)/(P_1) = ((0.4 xx 10^2 Pa)^2)/((0.6 xx 10^5 Pa))=2.67 xx 10^4 pa`


Discussion

No Comment Found