1.

At a certain temperature, the degree of dissociation of PCI_(5) was found to be 0.25 under a total pressure of 15 atm. The value of K_(P) for the dissociation of PCl_(5) is

Answer»

<P>1
0.25
0.5
0.75

Solution :
Given `alpha = 0.25`
Total no. of MOLES at equilibrium = `1+alpha=1.25`
Total pressure = 15 atm
`K_(P)=(P_(PCl_(3)) xx P_(Cl_(2)))/(P_(PCl_(5)))=(((0.25)/(1.25) xx 15)xx((0.25)/(1.25) xx 15))/(((0.75)/(1.25) xx 15))=1`


Discussion

No Comment Found