1.

At a certain temperature the equilibrium constant K_c is 0.25 for the reaction A_(2(g))+B_(2(g)) harr C_(2(g))+D_(2(g)) Ifwetake1moleofeachofthefourgasesina10litrecontainer,whatwouldbeequilibrium concentration of A_(2(g))?

Answer»

0.331 M
0.033 M
0.133 M
1.33 M

Solution :`A_(2)+B_(2) harr C_(2)+D_(2)`
at t=0, `0.1""0.1""0.1""0.1`
`Q=1 gt Kimplies` reaction PROCEEDS BACKWARD at eqm `0.1+x""0.1-x""0.1-x`
`K=(1)/(4)=((0.1-x)^(2))/((0.1+x)^(2)) implies (1)/(2)=(0.1-x)/(0.1+x) implies x=(0.1)/(3)`
`implies [A]_("eqm")=0.1+(0.1)/(3)=(0.4)/(3)=0.133M`


Discussion

No Comment Found