1.

At a constant temperature, a gas occupies a valume of 500 ml under a pressure of 500 ml under a pressure of 0.82 bar. What will be its volume under a pressure of 1.5 bar ?

Answer»

Solution :`P_(1)=0*82` bar, `P_(2)=1*5` bar , `V_(1)=500 ml, V_(2) ?`
`P_(1)V_(1)=P_(2),V_(2), V_(2)=(P_(1)V_(1))/(P_(2))=(0*82xx500)/(1*5)`
`:. V_(2)=273*33ml`


Discussion

No Comment Found