1.

At a given temperature, Ke is 4 for the reaction H_(2(g)) + CO_(2(g)) hArr H_(2)O_((g)) + CO_((g)). Initially 0.6 moles each of H_(2) and CO_(2) are taken in 1lit flask. The equilibrium concentration of H_(2) O_((g)) is

Answer»

0.4M
0.46M
0.2M
0.8M

Solution :
`K_(c)=(X^(2))/((0.6-x)^(2))=4 implies (x)/(0.6-x)=2`
x=1.2-3x, 3x=1.2, `x=0.4=[H_(2)O]`


Discussion

No Comment Found