1.

At a particular temperature, a certain quantity ofgas occupies a volume of 74 "cm"^3 at a pressure of 760 mm. If the pressure is decreased to 740 mm, what will be the volume ofthe gas at the sametemperaute ?

Answer»

Solution :In this case, `P_1 = 760 mm "" P_2 = 740 mm`
`V_1 = 74 cm^3 "" V_2` = ?
ACCORDING to Boyle.s LAW, at CONSTANT temperature
`P_1 V_1 = P_2 V_2`
or `V_2= (P_1 V_1)/(P_2) = (760xx74)/(740) = 76 cm^3`


Discussion

No Comment Found