1.

At constant temperature a gas occupies a volume of 200 mL at a pressure of 0.720 bar. It is subjected to an external pressure of 0.900 bar. What is the resulting volume ?

Answer»

<P>

SOLUTION :GIVEN
`V_(1)=200mL`
`P_(1)=0.720mL`
`P_(2)=0.900`bar
`V_(2)=?`
`V_(1)P_(1)=P_(2)V_(2)`
`thereforeV_(2)=(P_(1)V_(1))/(P_(2))=(0.720xx200)/(0.900)=160mL`


Discussion

No Comment Found