1.

At equilibrium, the concentrations of N_(2) = 3*0 xx 10^(-3) M, O_(2)= 4*2 xx 10^(-3) M and No = 2*8 xx 10^(-3) M in a sealed vessel at 800 K. What will be K_(c) for the raction N_(2) (g) + O_(2) (g) hArr 2 NO (g) ?

Answer»


ANSWER :`0*622`


Discussion

No Comment Found