1.

At NTP, 1L of O_2 reacts with 3L of carbon monoxide. What will be the volume of CO and CO_2 after the reaction?

Answer»

1L `CO_2`, 1L CO
2L `CO_2`, 2L CO
1L `CO_2`, 2L CO
2L `CO_2`, 1L CO

Solution :`UNDERSET(2 Vol )(2CO)+underset(1vol)(O_2) to underset(2vol)(2CO_2)`
1 vol of `CO_2` reacts with 2 vol of CO
1 L of `CO_2` reacts with 2 L of CO
CO left after reaction = 3-2=1L
1L of `O_2` PRODUCES 2L of `CO_2`
Hence, after the reaction, CO =1L, `CO_2=2L`


Discussion

No Comment Found