Saved Bookmarks
| 1. |
At one litre vessel contains oxygen gas saturated with water vapour at 760 torr and 25^(@)C. At constant temperature, if the gaseous mixture transferred into 500 ml vessel, find out the total pressure in the new vessel. (aqueous tension at 25^(@)C = 23.8 torr) |
|
Answer» Solution :In ONE litre VESSEL `P_(O_(2)) + P_(H_(2)O) = 750` torr `P_(H_(2)O) = 23.8` torr , `P_(O_(2)) = 760-23.8 = 736.2` torr When gaseous MIXURE transferred into 500 ml flask, partial pressure of OXYGEN is doubled but aqueous tension remains constantbecause some WATER vapour condenses to water Pressure in 500 ml flask ` = P_(O_(2)) + P_(H_(2)O) = 736.2 xx 2 + 23.8 = 1472.4 + 23.8 = 1496.2` torr |
|