1.

At room temperature, ammonia gas at 1 atm pressure and hydrogen chloride gas at P atm pressure are allowed to effuse through identical pin holes from opposite ends of a glass tube of one metre length and of uniform cross section. Ammonium chloride is first formed at a distance of 60 cm from the end through which HCl gas is sent in. What is the value of P?

Answer»


Solution :In the present case,
For ammonia, `P_1 = 1 " ATM, " M_1 =17`
for HCl gas, `P_2 = P = ?, M_2 = 36.5`.
Ift is the TIME taken by the TWO gases to meet together and to form ammonium chloride,
rate of diffusion of `NH_3 (r_1) = (100 - 60)/t =40/t`
( `:. " The distance travelled by " NH_3 " in the tube " = 100 - 60 cm)`
and rate of diffusion of `HCI (r_2) =60/t`
For two gases at different pressures, Graham.s LAW can be expressed as
`r_1/r_1 = sqrt(M_2/M_1)* P_1/P_2`
We have `(49//t)/(60//t)=sqrt((36.5)/17) xx1/P`
`:. ""P=2.198` atm


Discussion

No Comment Found