1.

At STP, the volume of hydrogen is 22.72L mol^(-1) . Calculate the volume occupied by 10 gram of the same gas under similar conditions .

Answer»

Solution :GMW of HYDROGEN = 2.016 G
20.16 g of hydrogen = 1 MOLE of hydrogen
10 g of hydrogen = ?
`= (10)/(2.016) = 4.96` mole of hydrogen
Volume occupied by 4.96 moles (10 g) of hydrogen at STP = `4.96 XX 22.72 = 112.7 L`.


Discussion

No Comment Found